Máte rádi pořad Bořiči mýtů?
já ano , zejména, jak si tvůrci pořadu vezmou kousek z nějakého filmu a v reálu ukáží, zda je to možné nebo hloupost. Tento pořad mě inspiroval k malému testu v domácích podmínkách. Bořiči mýtů to po 13 letech zabalili, takže je to stejně na mě 🙂
Znáte případ Snowden ? a stejnojmenný film z roku 2016 , který je životopisné drama této události?
V jednom okamžiku tam Edward Snowden vkládá mobilní telefony do mikrovlné trouby, aby zabránil lokalizaci nebo odposlechu se slovy, že mikrovlnka blokuje UHF signál. Nedalo mi to, abych to nevyzkoušel 🙂
Jak jsem testoval:
Mobilní telefon, který běžně používám Xiomi Note 1,
Mikrovlná trouba ETA – je s grilem a horkovzdušná, takže má uvnitř plechové stěny, což je asi k dobru.
Dřevěný stojánek na mobil 🙂
Klasické domácí Wifi připojení na 2,4 GHz., které zajišťuje router Asus,
Volně dostupné aplikace z Google Play: Můj výběr: Speedtest, Network Cell Info, GPSData, Audio Frequency Counter.
První předpoklad k odposlechu. Otázka zní: “pronikne zvuk / hlas skrz dvířka do trouby? test byl jednoduchý, zapnul jsem hudbu středně nahlas přes repráček telefonu a vložil jej do trouby. Když je slyšet zevnitř ven, musí být slyšet i obráceně. Nicméně jsem to potvrdil následujícím testem. Spouštím Audio Frequency Counter, který analyzuje přímo zvuk z mikrofonu a vkládám do trouby. A protože mikrofon na hlas normálně reaguje i když je telefon v troubě, máme první předpoklad splněn.
Jdeme dál.. funkce GPS k lokalizaci k určení polohy.
Na řadu přichází prográmek GPSData, který nám pěkně zobrazí přicházející signál ze satelitů. V místnosti bez přímé viditelnosti na oblohu je to na “čtýru” i bez mikrovlnky, nicméně poloha se zjistit dá i uprostřed místnosti. Zapínám program a vkládám telefon do mikrovlnky.
Během pár vteřin všechny svítící satelity pozhasínaly 🙂
Kameru předpokládám testovat nemusíme, protože při položeném telefonu bude v záběru pouze talíř a horní stěna mikrovlné trouby.
A teď to nejdůležitější, projdou data ven?
Na řadu přichází prográmky Network Cell Info a Speedometr na rychlost přenosu internetu.
Co se stalo po zavření dvířek ?
Na první obrázku je běžný stav
druhý obrázek ukazuje jak se stav změnil po zavření dvířek a znovu otevření, než jsem stihl udělat screen. LTE úplně spadlo, ale přihlásilo se Edge, Wifi se podstatně utlumila.
Třetí a čtvrtý obrázek ukazuje, že bez dat v mikrovlnce úplně nejsme.
Měření je zobrazeno dle času měření prokládané mimo troubu a v troubě viz. dále.
První řádek: stav mimo mikrovlnku , vypnutá Wifi, data tečou přes LTE a to velmi dobře
druhý řádek je měření v mikrovlnce download a upload přes wifi
třetí řádek wifi mimo mikrovlnku
a podstatný čtvrtý řádek v mikrovlnce, vypnuté Wifi a data tečou přes EDGE, ne moc rychle, ale tečou na úrovni modemu v 90 letech 🙂 .. údaje na třetím obrázku jsou v Mbps na čtvrtém pak kB/s. Měření jsme několikrát opakovali a ne vždy se povedlo spojit. Apka ve dvou případech zústala ve stavu “Network communication issues” , jak je pak vidět na doprovodném videu na Youtube.
A co mě ještě zajímalo?, jestli se dá do mikrovlnky dovolat a jak bude slyšet zvuk 🙂
Výsledek: Telefon v mikrovlnce na příchozí volání reaguje a začne vyzvánět! nicméně , když uskutečněný hovor vložíte do mikrovlnky, tak spojení vydrží navázané, ale datový tok není takový, aby dokázal přenášet zvuk.
Později ještě zkusím jinou troubu 🙂
Závěrem lze tedy říct, že mikrovlnka skutečně odrušuje signál, ale není to 100%!.
Telefon v mikrovlnce nezebrání případné špionáži, nicméně datový tok není na úrovni, aby umožnil odposlech v reálném čase.
PS: Pokud si to budete chtít také vyzkoušet, tak mikrovlnku nezapínejte, je tu tendence po zavření dvířek ze zvyku šáhnout po knoflíku zapnutí 😀
Share