Šetřím při každém praní

Díky tomuto jednoduchému triku šetřím při každém praní.

Začalo to tak,

že jednoho dne jsem doma otočil kohoutkem a voda netekla.
Odstávka trvala jen pár hodin, nicméně od té doby jsem připraven.

Použité nádoby jako zásobníky vody

Nádoby běžně dostupné od velkého balení mýdla (5l) , vypotřebovaného pracího tekutého prášku (4l) aj. Určitě bych z toho nepil, nicméně připraveno na spláchnutí toalety a uschované v teplé komoře panelákového bytu.

Pak jsem si říkal, že bych tu vodu, měl čas od času obměnit. A přeci to jen tak nevyleji. Takže když jsem na ten trik přišel, tak jsem to začal aplikovat pokaždé. Tady začíná to šetření 🙂 .

Jak na to

Před začátkem každého praní, po naplnění pračky prádlem, tu vodu “vyleji” do pračky přes zásobník na prací prášek. U praček horem plněné to bude jednodušší.

Pračka

V čemje to úspora?

Udává se, že 80 % pohlcené energie u pračky jde na ohřev vody.

Když pračku napouštím vodou z městského vodovodního řádu, tak teplota napouštěné vody je dle venkovní teploty a dalších okolností většinou mezi 6-14 ℃. Odstátá voda doma má 23 ℃ (v létě i 28 – panelák). Program praní se hned o pár minut zkrátí, u mě o 7-12 minut (doba o které topné těleso pračky pracuje kratší dobu), dle programu praní 40/ 60 ℃ a inteligenci pračky.

Kratší program + ohřev již teplé vody = úspora nákladů za elektřinu a i drobná úspora času.

Na co dát pozor?

Podotýkám, že si to musíte vyzkoušet, a jestli je Vaše pračka na to vůbec vhodná.
Chtěl jsem to zkusit i u myčky nádobí a tam program začíná vypouštěním zbytkové vody 🙂

Pozor také na množství vody. Ať to nepřelejete a s ohledem na množství prádla. Vyzkoušejte si to raději s méně a uvidíte, kolik si pak pračka bude ještě dopouštět. Tady je výhoda pračky s ochrannou proti přetečení, tam když to přelijete, tak to pračka jednoduše zase vypustí (alespoň ta moje). Množství, co je na obrázku mám vyzkoušené. Po chvilce praní si pračka ještě trochu dopustí.

Odpovědnost

Používejte rozum. Na mé pračce je toto užití bezpečné a mám to tak odzkoušené, ale pokud budete mít u vašeho spotřebiče pochybnosti, např. že byste mohli vodu snadno neopatrností potřísnit ovládací panel apod. tak se na to raději vykašlete. Odmítám nést zodpovědnost za to, pokud si doma něco poškodíte.

Závěrem

Není to pro každého. Úspory nejsou pro domácnost tak zásadní, bude se jednat o pár stovek ročně – (odhad úspory 0,5 – 0,7 kWh na jedno praní). Tak na každém je zvážení, zda se tím chce zabývat.

Share
Příspěvek byl publikován v rubrice Domácnost a jeho autorem je roman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.